top of page

Fidye Yazılımı Saldırılarından Korunmak İçin İpuçları

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılımı, kurumların verilerinin şifrelenmesi ve şifrenin çözülmesi karşılığında ödeme talep edilmesi mantığıyla çalışan kötü amaçlı yazılıma verilen isimdir. Kurumsal bilgilerin çalınması sonrasında verilerin sızdırılmaması karşılığında ödeme talep edilmesi söz konusu olmaktadır.

İşletme büyüklüğü ayırt etmeksizin stratejik verilerin ele geçirilmesi sonrasında operasyonları kesintiye uğratacak ya da tamamen durduracak faaliyetler gerçekleşir. Tüm bu tehlikeler değerlendirildiğinde fidye yazılımlara karşı çeşitli önlemler almak gerekiyor. Peki, bir firma için fidye yazılımların etkilerini ortadan kaldırmak adına neler yapılmalı? İşte cevapları!

Çalışanları Fidye Yazılımlar Hakkında Eğitmek

Çalışanlar, gün içerisinde onlarca e-posta ile karşı karşıya kalır. Pek çok e-postanın içeriğinin dahi bilinmemesi fidye yazılıma mağlup olmaya yol açar. Ancak bu yazılımlara karşı eğitim alacak olan çalışanların önlemler konusunda daha başarılı olmaları mümkündür. Böylelikle firmanın saldırılardan korunması çok daha basittir. Aşağıda bir çalışanın fidye yazılıma yönelik neler yapması gerektiği sıralanmıştır.

  • Kaynağı bilinmeyen dosya ve linkleri açmamak,

  • Kişisel e-posta, sosyal medya ve diğer uygulamaları iş bilgisayarında kullanmamak,

  • Kişisel cihazları iş ağına bağlarken izin almak.

Güvenlik Açıklarını Belirleyin ve Giderin

Güvenlik açıkları, fidye yazılımların yayılmasını sağlayan en önemli unsurlar arasındadır. Bu nedenle de güvenlik açığının olup olmadığını belirleyerek daha başarılı bir sistem inşa edin. Ağı bölümlere ayırarak yetkileri kısıtlamak güvenlik açıklarına yönelik alabileceğiniz en etkili önlemlerden bir tanesidir. Öte yandan yetkili uygulamaların yüklenmesi ve çalıştırılmasına müsaade edilmesi kötü amaçlı yazılımlara karşı nitelikli bir önlemdir. Buna ek olarak teknoloji hizmet sağlayıcılarından fidye yazılımlara karşı ek önlemler talep etmek de başarılı sonuçları gündeme getirecektir.

Fidye Yazılım Saldırılarını Tespit Etme ve Durdurma Becerisi Kazanın

Kötü amaçlı yazılımların sisteme zarar vermesi durumunda ciddi hasarlarla karşı karşıya kalmamak adına tespit ve durdurma kabiliyetlerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu konuda tercih edilecek kötü amaçlı yazılım tespit programları sayesinde e-posta ve sürücülerin düzenli aralıklarla taranmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak güvenli olmayan dijital kaynaklara erişimi engellemek adına çeşitli protokoller tercih edebilirsiniz. Şüpheli sunucu, IP adresi, port ve uygulamalara erişim engellendiğinde tehlikeyi bertaraf etmek mümkün olacaktır.

Fidye Yazılımın Yayılmasına Karşı Önlemler Alın

Fidye yazılımların ağdaki bir kullanıcı üzerinden diğer bütün kullanıcılara erişerek bilgileri ele geçirmeyi arzu eder. Ancak bu arzuya karşı durmanın en sağlıklı yolu fidye yazılımın yayılmasını zorlaştıracak önlemler almaktır. Bu konuda mutlaka tercih edilmesi gereken bir yöntem 2 Faktörlü Doğrulama sayesinde hesapların koruma altına alınmasıdır. Sisteme giriş esnasında kullanılacak bu doğrulama sayesinde fidye yazılım her bilgiye erişemez.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı önemli bir engel olarak otomatik hesap kitleme veya kimlik doğrulama gecikmeleri gibi alternatifler tercih edin. POLP ilkesi doğrultusunda sadece gerekli olan erişimi kullanıcılara tanıyarak saldırı tehdidinin yaratacağı olumsuzluğu mümkün olduğunca düşük seviyelerde tutun. Şirket verilerinin depolanması ve değiştirilmesi konusunda format tercihinde ideal seçimler yaparak bilgilerin korunmasını sağlayın.

Fidye Yazılımların Yaratacağı Hasara Karşı B Planınız Olsun

Fidye yazılımı, şirketlerin karalar bağlamasına neden olacak çok ciddi problemlere yol açar. Bu problemlerin etkisini en az oranda hissetmek adına öncelikle bir felaket kurtarma planına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Sorumluluk ve stratejiler belirleyerek bu konuda adımlar atın. İkinci bir seçenek olarak veri yedeklerini oluşturarak güvenli bir yerde muhafaza edin. Hatta ağ erişimi olmayan harici bir kaynağa aktararak ciddi saldırıların etkisini ortadan kaldırın. Son olarak bir fidye yazılımı saldırısı halinde mutlaka ulaşmanız gerekenler ile ilgili bir liste oluşturarak kendinizi güvence altına alın!

Şirketlerin fidye yazılımı konusundaki eksiklikleri çoğu zaman ciddi ödemeler yapmayı gerektiriyor. Ancak güçlü önlemler alarak hem bilgi hem de finansal kaynak kayıplarını önlemek mümkün oluyor. Siz de bu konuda en başarılı çözümler için bizden destek almak istemez misiniz?

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page